Manuel Lenf Drenajı

Manuel Lenf Drenaj Masajı

Lenf Ödem Nedir

Hücrelerimizin normal faaliyetleri sonucunda oluşan lenf sıvısı,dokulardan lenf damarları ile toplanır.Protein bakımından zengin olan lenf sıvısı,topladığı bakteri ve virüsleri lenf düğümlerine taşır ve burada hücreler tarafından yok edilir.Bu dolaşımın asıl amacı vücudu hasta edebilecek bakteri ve virüsleri yok etmektir.

Lenf düğümlerinde veya lenf yollarında çeşitli hastalıkla bağlı kesinti ve anomali olursa lenf sıvısı doku içinde birikmeye başlar ve lenf ödemi oluşturur.

 

Manuel Lenf Drenaj Masajı Nedir

Tedavi seçenekleri arasında en önemlilerinden biri manuel lenf drenaj masajıdır. Özellikle ödem giderilmesinde en önemli uygulamalardan biri olan bu tedavide,hafif yavaş ve ritmik hareketlerle lenf sıvısının akışı hızlandırılır ve ödem en aza indirilmeye çalşılır.Bu teknikle aynı zamanda vücudumuz toksik atıklardan,bakteri ve virüsten arındırılmış olup bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olunur.

 

Manuel Lenf Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır

Genellikle bir bölge için yapılan tedavi süresi 45 dk ile 1 saat arasında değişmektedir. Ödemin aşaması ve bulunduğu yer tedaviye başlangıç aşamasında belirleyicidir .Deri altındaki yüzeyel lenf damarlarına hafif basınç uygulanarak masaj yapılır. Tedavi süresince cilt mutlaka temiz tutulmalı ve nemli olmalıdır.

 

Lenf Ödem Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir

Enfeksiyona yol açabilecek durumlardan mutlaka kaçınılması gerekir. Kaplıcalardan ve sıcak su dan ve güneşten özellikle kaçınılmalı yapılabiliyorsa ödemli bölge soğuk tutulmaya çalışılmalıdır. Uzun süre oturuş veya sabit pozisyonda kalınmamalı uzun süreli yolculuklar tercih edilmemelidir. Kıyafet seçiminde dar giysilerden kaçınılmalı bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.