Gevşeme Egzersizleri

Gevşeme Egzersizleri

Hayatımızda dönem dönem bizi içerisine alan stres,yorgunluk,anksiyete gibi durumlar sonucunda vücudumuzdaki kasları kontrol edemez hale geliriz. Yaşanılan kas spazmı ve bu spazmın getirdiği ağrı ve stres bizi tekrar aynı döngünün içine sokar ve döngü içinden çıkılmaz bir hale dönüşür.

 

Gevşeme,fiziksel immobilite(haraketsizlik)ve Sempatik sinir sistemi üzerine inhibe edici(baskılayıcı) etki ile iskelet kaslarının gevşemesini içeren bir durum olarak tanımlanır. Temel olarak gevşemenin amaçlarını koruyucu ve tedavi edici olarak tanımlıyabiliriz.

 

İnsanlar stresle karşı karşıya kaldıklarında ‘ dövüş veya kaç’ prensibini orta koyarak sempatik aktivasyonu arttırıcı  reaksiyonlar ortaya çıkarır.Bu reaksiyonların uzun süreli devamı halinde vücut ciddi zararlar görebilir.Gevşeme ise ‘dövüş ve kaç’ cevabının tam tersidir.

 

Geveşeme egzersizleri bir uzman eşliğinde öğrenilmelidir.Geçmişten günümüze gelen bir çok gevşeme yöntemi bulunmaktadır.Bunlardan bazıları Jacobson’un ilerleyici gevşeme yöntemi(1938),Maddersin gevşeme yöntemi(1981),Mitchell yöntemi(1987)…