Skolyoz Ve Schorth Terapi

Skolyoz Ve Schorth Terapi

Skolyoz nedir

Omurganın yana doğru eğriliği olarak tanılandırılabilir. Bazı skolyozlarda omurlarda yana eğrilikle beraber dönme hareketi de görülür.Skolyoz ana olarak 2 grupta incelenir.

-Fonksiyonel Skolyoz: Genellikle yanlış postürden kaynaklı sonradan gelişen skolyozdur.

-Yapısal Skolyoz: Genetik faktörlere bağlı olarak gelişen skolyozdur.Fonksiyonel skolyoza göre ilerlemesi daha hızlıdır.Genellikle çocukluk çağında başlangıç gösterir.

 

TEDAVİ

-Cerrahi

-Egzersiz

-Korse

Schorth Tedavi Yöntemi Nedir

Schorth egzersizleri,skolyoza özel bir tedavi yönetimidir.Katharina Schorth tarafından geliştirilmiştir.Solunum teknikleri,germeler,vücudun uygun pozisyonlanması,kasların kuvvetlendirilmesi ile asimetrik duruşun düzeltilmesini amaçlar.

 

Büyüme çağındaki genç bireylerde,epifiz(büyüme) plakları henüz kapanmadığından bu tedavi yöntemi skolyoz açısını azaltmak ve postürü eski haline döndürmek için oldukça etkilidir.Daha ileri yaşlarda ise bu yöntem postürel düzgünlüğü sağlamak, skolyozdan kaynaklı oluşabilecek kronik bel ve sırt ağrılarını minimale indirmek için kullanılır.

 

Haftada en az 3 kere 1 er saatlik çalışma ile tedavi programı belirlenir.Mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde çalışma gerçekleştirilmeli ve ev egzersizleri eşliğinde olmalıdır.